14.10.2014 19:00
Poker už není ta hazardní hra z divokého západu. Ve 20. století je uznávanou komplexní hrou, při níž musíte dokonale skloubit matematické dovednosti, psychologii, racionální uvažování i odvahu riskovat. Ty nejlepší hráči jsou světovými celebritami i uznávanými sportovci. Na internetu se odehrají desetitisíce her každou vteřinu a existují tisícovky diskuzních fór, kde profesionální i amatérští hráči hledají nejlepší strategie. Vítězové těch neznámějších světových turnajů získají za výhru miliony dolarů. V současnosti poker zažívá obrovský boom a tuhle karetní hru si oblíbili miliony hráčů po celém světě. Já tomuto fenoménu propadl v 16 letech, kdy jsem na střední škole doslova žil pokerem. Díky internetu a pokerovému klientu jsem nikdy nemusel v létě na brigádu. Výdělky z pokeru byly příjemným kapesným přes školní rok, a slušně placenou prací v období prázdnin. Díky penězům vydělaných v pokeru, jsem se mohl přestěhovat do Prahy, zaplatit si krupierský kurz a začít si plnit svoje sny a plány. V současnosti už poker nehraji, když nepočítám občasné seance s kamarády. Ale pokeru a pokerové komunitě nejsem vděčný jen za peníze, které jsem vydělal. Ale taky za rady ,které jsem dostal a inspiraci, kterou v mnohých lidech našel. Díky této hře jsem změnil postoj k penězům, osobnímu rozvoji, zdraví, úspěchu a k životu celkově. Co mě tady poker naučil?
PŘEKONAT ODPOR KE STUDIU
V pokeru vyhráváte peníze díky tomu, že porážíte špatné hráče. Přesněji horší hráče než jste vy sám. A čím lepší jste hráč, s tím širším spektrem protihráčů můžete hrát a zůstat přitom ziskový. Všichni hráči se časem zlepšují. Počtem odehraných her ale i studiem herních situací a rozborů her s ostatními hráči. Pokud nechcete v pokeru zůstat pozadu musíte se poctivě věnovat studiu nových strategií a konceptů. Musíte trávit hodiny offline čtením článků,rozboru vašich odehraných her, diskuzí s ostatními, počítáním ziskovosti různých vašich kroků a hledání ideálních kroků i sledováním výukových videí. U spousty hráčů je to ta méně oblíbená číst jejich kariéry, neboť by ten čas raději trávili u stolu vyděláváním peněz. Ovšem jako v každém jiném oboru platí, NO PAIN NO GAIN, nebo chcete-li těžko na cvičišti, lehko na bojišti. Ti opravdu dobří hráči to vědí a tuhle část nepodceňují. Vědí, že úsilí, které vyvinou při studiu (tréninku), se jim mnohokrát vrátí u stolů. Že zpětnou analýzou svých her a objevením některých chyb mohou v budoucnu ušetřit tisíce dolarů.
Já jsem byl vyhrávající hráč hlavně proto, že jsem se těmto věcem věnoval poctivě. Navíc jsem přímo žil pokerem a studium jsem miloval. Hltal jsem každý nový článek, nadšeně jsem sledoval výuková videa světových hráčů, kteří přemýšleli na takové úrovní, o které jsem si mohl nechat jen zdát. Když jsem se dozvěděl o novém konceptu určité části hry, těšil jsem se na to, až ho budu moci vyzkoušet v praxi. Pochopil jsem ,že poker je hra ,kterou se naučíte hrát za pár minut, ale budete se jí učit celý život.
Přesně to aplikuji i v životě.Nikdy si nemyslím, že jsem v něčem tak dobrý, že už se nemusím zlepšovat. Zlomil jsem odpor ke studiu, nasávám informace a rád se učím nové věci. Čím širší spektru znalostí mám, tím je můj život pestřejší. Dělej nové věci a tvůj život bude zábavnější. Život začíná na konci komfortní zóny.
Musíš se mnoho učit, abys poznal, že málo víš. - Michel de Montaigne
INVESTOVAT DO VZDĚLÁNÍ
Platil jsem si členství na výukových webech, měl jsem originální softwarové programy , které mi usnadňovali hru a zobrazovali statistiky mých protihráčů. Ano přiznávám , měl jsem stažených desítky strategických knih v PDF, ale pokud vyšla nějaká nová , o kterou jsem měl zájem, neměl jsem problém za ní pár dolarů utratit. Je pravda, že v porovnání s částkami o které jsem hrál, to bylo zanedbatelná investice. Hlavní ovšem je, že jsem se naučil, že tyhle investice se mi v budoucnu vrátí.
Proto dnes velmi rád utratím peníze za knihy, školné, rekvalifikační kurzy popřípadě výukové programy a weby. Pár mých kamarádů, nechápe, že čtu populárně naučné knihy, a že jsem schopný za jednu utratit kolem 400 korun. ,,Vyhozené peníze", říkají. Já se jen směji. ,, Ty si schopný to utratit každý týden za cigarety. Tak mi řekni, které peníze jsou vyhozené a které investované".
Vzdělání stojí peníze, ale nevědomost koneckonců taky - Sir Moser Claus
ROZVÍJET SE
Za tohle jsem pokerové komunitě nesmírně vděčný. V 16 letech jsem žil pokerem a vůbec mě nenapadlo, že taky existuje něco jako život okolo.Prostě jsem přišel ze školy a do noci seděl u počítače. O víkendech jsem propil dolary, které jsem vydělal přes týden a připadal jsem si, že vedu bohéský život. Viděl jsem se ve Vegas, kde bych tohle všechno aplikoval ve větší míře. Nenapadlo mě, že bych se měl zaměřit taky na mimopokerové vzdělání. Že svoje pokerové úspěchy si nenapíšu do životopisu, a že né každého ohromým tím, že perfektně zvládám hry blind proti blindu. Naštěstí v pokerové komunitě byli starší, zkušenější a životem pootřelejší hráči. Někteří z nich byli vysokoškoláci, ale byli tam i úspěšní podnikatelé a obchodníci. Chytří a většinou vzdělaní lidé, kteří pro mě představovali něco jako mentory. Díky ním jsem se začal alespoň okrajově zajímat o zdravý životní styl, finance, politiku. Hltal jsem jejich diskuze na jakékoliv téma a přál jsem si abych měl takový rozhled jako oni. V pokerové komunitě jsem také poprvé uslyšel slovní spojení Osobní rozvoj. Koupil jsem si knížku, která naprosto změnila můj pohled na svět, která mě inspirovala, motivovala, a ovlivnila natolik, že mi změnila život. Byla to knížka od Napoleona Hilla Myšlením k bohattsví.
ANGLIČTINU
Základy angličtiny jsem uměl ze školy, ale díky pokeru jsem si rozšířil slovní zásobu ( i když dost specifickou) a časem jsem dokázal porozumět článkům a mluvenému slovu. V češtině existovalo jen několik málo článků navíc s minimální informační hodnotou, proto mi nezbylo, než hledat jinde. Zahraniční weby obsahovaly strategie , které by se do českého jazyka přeložili možná za několik let, ale spíše by zůstali českému hráči navždy utajeny. Ty nejlepší pokerové knihy vycházely většinou také jen v angličtině. Sledoval jsem výuková videa. Rozuměl jen základním věcem, ale vzhledem k tomu, že pokerová mluva jen dost stereotypní a její slovní zásoba není nikterak rozsáhlá, neměl jsem problém s pochopením. A pokud se jedná o pokerové show, s nimi to je podobné jako s filmy - český dabing je příšerný. Důležité tedy je, že časem jsem si na angličtinu zvykl natolik, že mi přišlo přirozené jí číst nebo poslouchat.