Co mě naučil poker , část první

04.09.2014 18:51
Poker už není ta hazardní hra z divokého západu. Ve 20. století je uznávanou komplexní hrou, při níž musíte dokonale skloubit matematické dovednosti, psychologii, racionální uvažování i odvahu riskovat. Ty nejlepší hráči jsou světovými celebritami i uznávanými sportovci. Na internetu se odehrají  desetitisíce her každou vteřinu a existují tisícovky diskuzních fór, kde profesionální i amatérští hráči hledají nejlepší strategie. Vítězové těch neznámějších světových turnajů získají za výhru miliony dolarů. V současnosti poker zažívá obrovský boom a  tuhle karetní hru si oblíbili miliony hráčů po celém světě. Já tomuto fenoménu propadl v 16 letech, kdy jsem na střední škole doslova žil pokerem. Díky internetu a pokerovému klientu jsem nikdy nemusel v létě na brigádu. Výdělky z pokeru byly příjemným kapesným přes školní rok, a slušně placenou prací v období prázdnin. Díky penězům vydělaných v pokeru, jsem se mohl přestěhovat do Prahy, zaplatit si krupierský  kurz a začít si plnit svoje sny a plány. V současnosti už poker nehraji, když nepočítám občasné seance s kamarády. Ale pokeru a pokerové komunitě nejsem vděčný jen za peníze, které jsem vydělal. Ale taky za rady ,které jsem dostal a inspiraci, kterou v mnohých lidech našel. Díky této hře jsem změnil postoj k penězům, osobnímu rozvoji, zdraví, úspěchu a k životu celkově. Co mě tady poker naučil?
 
 

KONTROLOVAT SVOJE EMOCE.

    Zpočátku jen navenek aby hráči u stolu nepoznali sílu mých karet. Působil jsem  cool, když jsem vyhrál pěkný balík a nedával jsem najevo, jak moc mě mrzí prohra, i když  uvnitř mě to vřelo. Postupem času jsem jsem dokázal kontrolovat svoje výlevy i za počítačem, kdy mě neviděl žádný z mých soupeřů. Uvědomil jsem si rizika prohry, přijal jsem je jako součást hry a jsem vnitřně vyrovnaný za všech okolností. V pokeru ,když jsem cítil , že se příliš nechávám ovládnou emocemi, a nehraji svojí hru založenou na důkladné analýze dané situace, tak jsem radši odešel od stolu či počítače a počkal jsem až se uklidním.
    V životě nemůžete vždycky odejít, ale můžete se snažit držet své emoce na uzdě. Nemyslím tím dusit  je v sobě a nedávat nic najevo, ale nechat je rozplynout už uvnitř. Zavřít oči, párkrát se zhluboka nadechnout, napočítat do 7, každému pomůže něco jiného. Přece se nebudete vztekat jako pětileté dítě, kterému vzali jeho oblíbenou hračku. Buďte klidní a vyrovnaní. Nenechte se ovládat svými emocemi přespříliš. Když jsou v člověku vysoké emoce ( láska, vztek, sexuální apetit), má tendenci dělat nerozumné věci. Proto se zamilování lidé občas chovají jako blázni, proto nadrženost na sex zhatila nejeden obchod. Klesá schopnost racionálně uvažovat a údajně se snižuje i hodnota dočasného IQ. Samozřejmě nepotlačujte své emoce za všech okolností, nechcete přeci aby se z vás stal robot. Výskejte radostí když máte chuť. Zanadávete si nahlas, když se vám uleví. Ale v businessu, při jednání a ve společnosti  buďte klidní. Na vaše výlevy totiž opravdu nikdo není zvědavý.
 

DODRŽOVAT MONEY MANAGEMENT (SPRÁVU PENĚZ)

    Pokud chcete být úspěšní v pokeru, musíte dodržovat takzvaný Bankroll Managment.  Za prvé mít peníze na hru stranou od ostatních výdajů. A za druhé nikdy nehrát o všechno v jedné hře. Jeden z těch nejriskantnějších bankroll managementů je brát si ke stolu maximálně 5-6% z celkové částky peněz určených pro hru. Mnohem bezpečnější je hrát pouze o 1-2%. Pokud vyhráváte a váš bankroll roste, můžete zkusit hrát o větší částky, pokud prohráváte a váš bankroll se zmenšuje, musíte sestoupit na nižší sázky.
   V životě je správa peněz neméně důležitá. To je důvod, proč nemusím čekat na výplatu. Proč můžu jet na koncert, Ligu mistrů nebo lyžovat ať je desátého nebo třicátého. Můžu si dát jídlo v restauraci nebo jet neplánovaně do kina. Možná vám to přijde úsměvné, ale spousta mých kamarádů a známých si tohle říct nemůže , přesto že vydělávají více než já. Můj plat je totiž úplně obyčejný. Beru to, co většina  lidí  ve fabrikách. O čtvrtinu méně, než je průměrný plat v zemi. Jenže umím s penězi vyjít. Mám přehled kolik utratím za nájem, dopravu ,jídlo, oblečení, hygienu, zábavu, kolik za alkohol, knížky a časopisy. Prvních 6 měsíců v roce 2013 jsem si vedl v excelu důkladnou tabulku, díky níž jsem měl přehled o každé koruně která prošla mými rukami.
   Neutrácím za blbosti enormní částky. Když na konci měsíce vidíte, že jste utratili 2 000 kč za alkohol, cigarety nebo trávu, tak vám asi dojde že jste ty peníze mohli investovat smysluplněji. Pryč jsou ty doby , kdy jsem byl schopný tohle nechat v baru za víkend a připadal jsem si jako bohém. Dneska vím, že za tyhle peníze může být mnohem více muziky.
    Když na něco nemam ,tak si to nekoupím. V životě by mě nenapadlo si něco koupit na splátky. Pokud je to nezbytná věc jako pračka kupříkladu, tak raději upřednostním starší model za nižší cenu, než novinku s níž bych se musel upsat na pár let. No a pokud je to tablet, mobil, televize nebo jiná ,,cool´´ věc, tak si to nekoupím , pokud na to nemam, Neutratím veškeré svoje úspory za jednu věc, vždycky si nechávám něco stranou. Když jsem si chtěl koupit sportovní kamerku, počkal jsem i přesto , že jsem měl na účtě 2 krát tolik, než byla její cena. Nebyla to nutná investice, ale věc pro mé potěšení, bez níž bych se obešel, tak jsem ještě pár měsíců počkal. Při nákupu jsem poté neznamenal tak velký zásah do mých úspor. Navíc kamerka byla obohacena o novou funkci, o kterou bych včasným nákupem přišel :-). 

Vytvořte si www stránky zdarma! Webnode