Komfortní zóna
Co je to komfortní zóna?
Komfortní zóna je oblast našeho působení, ve které se cítíme dobře, bezpečně, pohodlně. Máme v ní jistotu samy k sobě a ke svému jednání. U spousty lidí je to například řízení auta. Mají najeto tisíce kilometrů a ovládat automobil jim přijde naprosto samozřejmé. Dělají to intuitivně bez většího přemýšlení. Dokážou při tom jíst, telefonovat, učit se angličtinu z CD nebo vyzpovídat do detailu svého partnera. Já jsem nezkušený řidič, který má najeto jen pár stovek kilometrů. Když řídím soustředím se na řízení, na samotné řazení i na to abych nezapomněl dát blinkr. Nezvládl bych si při tom ani přendat mobil do jiné kapsy natož někomu zavolat. Řízení auta prostě nespadá do mojí komfortní zóny.
Drtivá většina lidí nechce doprovolně mluvit před širším obecentsvem. Bojí se, stydí se, mají trému. Když stojí na pódiu, nejsou v komfortní zóně. Do ní se dostanou, až když tam budou stát po několikáté a zjistí, že to není tak hrozné,jak očekávali.
Proč vystoupit z komfortní zóny?
Jednoduše proto, aby jsme se posunuli dále. Tím, že děláme nového , co nemáme zautomatizované, se posunujeme dále. Namáháme naše smysly , nutíme mozek soustředit se na novou činnost a tím s rozvíjíme. Rozvíjíme naši kreativitu a navíc získáváme sebevědomí, neboť jsme opustili naši komfortní zónu a přežili jsme to. V režimu autopilota se člověk nevyvíjí.
Ovšem nejlepší na tom je, že když budete vystupovat z vaší komfortní zóny pravidelně, vaše zóna se bude rozšiřovat. Budete se cítit jistější v mnoha oblastech vašeho působení , v jednání s cizími lidmi, v dělání nových činností. Budete se cítit sebevědoměji a komfortněji. A to je přeci skvělé.
V následujících měsících plánuji mnoho výstupů z mé komfortní zóny. Věci ke kterým jsem zatím nenašel odhodlání, motivaci nebo čas (výmluva). Určitě se o mé zážitky a zkušenosti podělím na tomto blogu.